Kadın Cilt Bakımı

Amla Yağı Saça Faydaları

Amla Yağı Saça Faydaları

Amla yağı Hindistan kökenli bir bitki olarak bilinir. Ayrıca da şifalı bir ot olarak bilinir. Ağacın meyveleri ise yenilebilmekte ve meyvelerden elde edilmiş olan yağ güçlü bir aroma etkisine sahiptir. Yoğun konusunu azaltabilemeniz için genel olarak Hindistan cevizi yağıyla karıştırılıp kullanılmaktadır. Çay, toz, yağ ve öz formlarında aktarlardan satın alabilirsiniz. Hindistan’da saçlarınızda kullanılan ve bilinen en eski nemlendiri olan doğal bir üründür.

Amla Yağı ve Saç Bakımı

Amla yağı saçlar üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Fakat çalışma sayısı çok az ve polifenoller, flavonoidler ve diğer organik asit bileşenlerinden yararlanarak saçı nemlendirip, yumuşatıp ve daha sağlıklı bir hale getirdiği öne sürülmektedir. Saçlarınızı şampuanlamadan ilk olarak Amla yağını sürüp şampuanın yarattığı kuruluğu da azaltmaktadır. Ayrıca da saçlarınızın nemli kalmasını sağlar. Amla yağını elinize alıp  saç derinize masaj yaptığınız da bölgede yer alan kan dolaşımının hızlanmasına da saç köklerinin beslenmesine ve güçlenmesine katkı bulunmaktadır. Sağlıklı saç kökleriyle saçın daha çabuk uzamasını ve dış etkilere karşı da daha güçlü olmasına yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengin olan yağ, yıpranmış olan saçlarınızı besler, toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır. İçindeki omage 9 yağ asidiyle saç dökülmelerini yavaşlattığı söylenir. Yağın diğer faydalarında ise saç uçlarının kırılmasını azalttığı ve erken beyazlamayı da engellendiği söylenmektedir.

Amla Yağı Nasıl Üretilmektedir?

Hindistan da saç bakımları iin yüzyıllardır üretimi devam eden Amla yağı ağatan toplanıp yemişler kurutularak işleme hazır hale getirilmektedir. Kurumuş olan yemişler daha sonrasında Hindistan cevizi yağına batırılıp suda çözünmesi bekleniyor. Suda çözünen vitaminler ve mineraller ayrıştırma işlemi gerçekleştiriliyor. Yağın besleyici özelliklerini aldıktan sonra süzülüyor ve koyu renkli Amla yağını elde etmiş oluyorlar. Amla yağı, besleyici özelliğinin korunması içinse genel olarak güneş ışığını filtreleyen koyu camlı şişelerde satılır.

Amla yağı üretimindeyse kullanılan yöntemler bölgelere, üreticiye göre de farklılıklar gösterir. Piyasada farklı renk, koku ve ambalajda amla yağı kullanılabilmektedir. Kaliteli amla yağının içerisinde genel olarak koyu renkte olur. Kokusu ise meşemsi ve yağın rengi koyu olur. Bazı üreticiler de amla yağını zeytinyağı, Hisdistan cevizi yağı ya da uçucu yağlarla karıştırarak sizlere sunabilmektedir.

Amla Yağı Kullanımı

Bir miktar amla yağını saç diplerinize dökerek masaj yapar gibi saç derinize yedirin. Başınıza bonenizi geçirip 1 ila 2 saat ya da 1 gece saçınızda bekletip saçlarınızı yıkayın.
İçerisinde bulunan yağ esansiyel yağ asitlerini içerdiğinden saç köklerinizinde güçlenmesin de yardımcı olmaktadır. Saç derisini kuruluğunu ve saç dipleriniz de kaşıntıdan şikayetçiyseniz amla yağı saç derinize geçerek saç derinizi de tedavi eder. Yağ asitlerinin dışında da amla yağı polifenoller, protein, karbonhidratlar, mineraller, antioksaidanlar ve su da içermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gufi dedi ki:

    Gerçekten bir aydır araştırıyorum bulamadım fazla bilgi iyki sayfadinzi ziyaret ettim keşkek nereden alabiliriz diye bilgi verseydi iz 😍😭

BİR YORUM YAZ