Kadın Cilt Bakımı

Arnavut (Aklık) Kremi Kullanımı ve Faydaları

Arnavut (Aklık) Kremi Kullanımı ve Faydaları

Arnavut kremi, son zamanlarda oldukça yaygın olan, işlevi sebebi ile kadınlar için oldukça işe yarayan bir kremdir.

Arnavut kremi cilt beyazlamak amacı ile kullanılır, Arnavut ( aklık) kreminin yapımı ise evde mümkündür. Evde bayanlar Arnavut kremini kolaylıkla yapabilirler.

Arnavut kreminin kökeni oldukça eskidir, ilk bulunma zamanı ise Osmanlı zamanında balkanlardan göç eden bayanlar tarafından topraklarımıza girmekle olmuştur.  Balkan kadınlarının cilt güzellik sırlarından bir tanesi de Arnavut kremidir.  Yüzünde herhangi bir şekilde leke istemeyen ve yüzünü beyazlatmak isteyen kadınlar tarafından oldukça rağbet görmüştür.

Arnavut kreminin etkileri, ciltte bulunan çil, güneş lekesi, renk tonu dengesizlikler ve doğum lekeleri için oldukça ideal bir kremdir.  Aklık kremi adı üstünde yüzü beyazlatmak amacı ile kullanılır ve sonucu ise oldukça tatmin edicidir.

Evde Arnavut kremi nasıl yapılır?

Kozmetik ürünleri direkt cilde temas ettiği için, içeriği bilinmeyen ve doğal olmayan kremler, ciltte büyük problemlere yol açabilir.  Cilt  sorunlarından bir tanesi de yüzün koyu renk görünmesidir. bu sorun için kimyasal ürün kullanımı yüz rengini açmak yerine içeriğinde bulunan kimyasallar yüzünden ciltte asara nedne olabilir. Eskiden bu yana kadınların severek kullandığı aklık kremini bayanlar evde kendileri doğal  bir şekilde yaptıkları takdirde, ciltteki birçok probleminde önüne geçmiş olurlar. Evde Arnavut ( aklık) kremi yapımı;

 

 

Aklık Kremi yapımı için gereken malzemeler

  • Lanolin
  • Vazelin
  • Beyaz kil
  • Arbutin yağı
  • Neven yağı
  • Portakal suyu

Yapılışı ise; yarım çorba kaşığı ile lanolin yağı ve vazelini benmari usulü olarak erittikten sonra, bir yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyunu ve bir yemek kaşığı beyaz kili yapılan karışıma ekleyerek, kıvam alması beklenir. Bir kıvam alan karışıma son olarak, arbutin ve neven yağları da eklenir. Karışım cam kavanoz içerisinde soğumaya alınır. Soğuması için kesinlikle buz dolabında bekletilmemeli aksi halde karışımın içerisinde bulunan yağar donar. Oda sıcaklığında krem kıvamına gelene kadar soğumaya alınır. Soğuyan krem, cilde uygulanabilir.

Arnavut kreminin kullanım şekli

Evde doğal olarak hazırlanan Arnavut kremi, her gün uygulanmalıdır. Aklık kremi cilde uygulamadan önce mutlaka ciltte bulunan makyaj temizlenir. Akabinde cilt için bazı tonikler uygulanır. Temiz cilde her gün aynı saatlerde Arnavut kremi uygulanır.  Genelde yatmadan önce bir ya da iki saat önce Arnavut kremi uygulanırsa etkisi daha çok görülür.  Aklık kremi doğru ölçülerde yapıldığı zaman ve doğru, düzenli şekilde sürüldüğü zaman  ciltteki renk eşitlenmesi sağlanmış olacağı gibi güneş lekesi gibi lekelerden de bayanlar tamamen kurtulacaktır.

Tüm ciltlere uygulanan krem cilt rengini de bir – iki ton açmaktadır. Fakat esmer bir cilde sahip olan bayanlar Arnavut kremi ile cilt renginde abartılı bir açılma beklememelidir.  Yüzde leke istemeyen kişiler için idealdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ