Kadın Cilt Bakımı

Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

Nasır derinin katmanlaşarak sertleşmesi sonucunda ortaya çıkan deri hastalığıdır. Ölü derileri atamayarak üst üste birikmesinin sonucunda cilt sertleşerek bir süre sonrasında özellikle de ayaklarda acı verici hale gelmektedir. Özellikle de ayaklarda nasır tedavisi oldukça sıkıntılı süreçler sokabilmektedir.

Nasır, davranış biçimleriyle doğru orantılı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca da fiziksel özellikler de nasırın oluşumlarında etkili olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse uzun süre ayakta durmanız taban ve ayak altlarınızda nasıra neden olurken ayak kemiklerindeki anormallikler de kronik nasıl oluşma olasılığını arttırır. Eğer nasırlar davranışlarınızdan ve fiziksel özelliklerinizi vurgulamıyorsa her tedaviden sonra tekrarlayabileceğinizi unutmayın. Bu durumda oluşabilecek durumlarda tedbirlerde alabilirsiniz.

Tabii ki de ara sıra nasırlar işimize yarayabilmektedir. Bahçe işleri yapan kişiler ellerindeki nasırlar ile bu işi sürdürmek zorunda olduklarından elleri su topladıkça acı çekmeleri de engellenmektedir. Kısaca nasır vücudun bir modifikasyon mekanizmasıdır. Acı çekmeyi azaltmak adına ortaya çıkmaktadır. Özellikle ayaklarda oluşan nasır bu kapsama girmemektedir. Ciddi acılar çekebilirsiniz. Bu noktada ise soğuk sertleşmesine değinebiliriz. Uzun süreler açık ayakkabı giyen ve ayakta duran bazı kişilerde özellikle de aşırı kiloluysa topuk sertleşmeleri çok normaldir. Topuk sertleşmesi de nasır tedavisi ile neredeyse aynıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisinde önce nasır oluşum eğilimi olan dokuyu tespit etmeniz gerekmektedir. Çoğunluk ile parmakların kenarında ve aralarında meydana gelen sorun, sürtünme ve baskı nedeni ile ortaya çıkacağından nasır haline dönüşmeden önce acı çekmenize neden olan bir lezyone dönüşecektir. Öncelikle de bu safhadayken müdahale edilmelidir. Müdahale edildiği zaman nasıra dönüşmesi de engellenebilmektedir.
Nasıra dönen lezyonlar uzun süre müdahale edilmemiş deri lezyonları olarak bilinir. Özellikle de yanlış ayakkabı kullanıyor iseniz ya da ayaklarınızda yapısal bozukluk varsa bunlar ortaya çıkacaktır.

Nasır Tedavisinde Kullanılanlar

  • Ponza Taşı
  • Zeytinyağı
  • Sirke
  • Limon
  • Defne Yağı
  • Sarımsak
  • Terebentin
  • Kekik Yağı

Bu maddelerin hepsi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Antiseptik özellikleriyle ayrışma sonrasında da enfeksiyonu engellemektedir. Banyolarda yumuşattığınız nasırlı bölgeye ponza taşıyla müdahale etmeniz en etkili yöntemdir. Nasırın gelişmesini de engellemektedir. Bu nasırın yok olması için tabii ki de yeterli olmayacak. Bazı nasırlar daha ciddi tedaviler isteyebilir. Nasır tedavisi ilaçlar ve bantlar ile yapılmaktadır. Fakat bunlara gerek olmadan evde kendiniz de hazırlayıp doğal ürünler ile aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Nasırlarınıza haftada bir defa sarımsak sürüp 1 ila 2 saat sonrasında sirkeli suyla ovun ve ponza taşıyla deri katmanını ayırın.

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

Malzemeler

  • Ananas
  • İncir

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Her iki meyve nasırlı bölgeye bir bantla ya da bez ile bağlanarak gece boyunca tutulur. Sabahında ise yıkanması gerekir. Bu yöntem ile iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
Meyveyi bölerek tam nasırın üzerine koyup sarın. Tüm gece bekletin. Sabah ise zeytinyağıyla ovup ponza taşıyla yıkayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ