Kadın Cilt Bakımı

Buğday Tohumu Yağının Faydaları

Buğday Tohumu Yağının Faydaları

Buğday çekirdeklerini kullanarak elde edilen ve açık sarı renkte olan buğday tohumu, son zamanlar da özellikle de doğal cilt bakımlarının yapıldığı en çok tercih edilen yağların arasındadır. Cilde çok hızlı nüfuz edebilen buğday tohumu yağının en iyi bilinen faydası ise cildi serbest bırakıp radikallerin olumsuz etkilerine karşı korunmasıdır. Ayrıca kan dolaşımını arttırıp cilt hücrelerinde yenilenmesine yardımcı olur. Cilde sürüldüğü zaman hızla emilir, cildi güzelleştirir. Özellikle de bayanların kullandığı yağlardandır. Ayrıca kolesterolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Buğday tohumu yağının faydaları ise cilt ile bitmemektedir. İçerisinde yer alan bileşenler ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte sinir sisteminin korunmasına kadar birden fazla faydası bulunur.

Buğday Tohumu Kullanım Alanları

Yüksek miktarlarda A ve D vitamini bulunduran buğday tohumu yağı, aynı zamanda da diğer bitki yağlarından daha çok E vitamini içerir. Fosforik, yağ asitlerinden ve kolin asitlerinden oluşan bir bileşik olması dışında da lektinden de zengin olan buğday tohumu yağı bu durumda da daha çok besleyici bir hale gelir. Hassas bir yağ olan buğday, doğru kullanılmadığı takdir de besleyici ve faydalı olan özelliklerini kaybetmektedir. Yağın doğallığını ve besin değerinin korunması için direkt olarak güneş ışığından uzak, koyu renkli bir cam şişede ve kuru ortamlara durması gerekmektedir.

Faydaları

Egzama ve sedef hastalığı olanların belirtilerini hafifletmek için tavsiye yağların arasında yer almaktadır. Kuru ciltler nemlendirir, kaşınmaları azaltır ve iyileştirici özelliği ile bilinir.

Cildimizin üzerindeki kısımlar haricinde kullanılmış olan bölgelerin kan dolaşımını arttırmaktadır. Buğday yağının bu özelliğiyle saç derisinde, saç dökülmelerini yavaşlatmak için kullanılır.

Buğday tohumu yağının içinde yer alan octacosanol ve policsanol adlı bileşenler karaciğerlerin kolesterolü kontrol altına alıp destekleyerek kötü kolesterolü düşürmektedir. bu sayede de kalp ve özellikle damarlara faydası dokunur.

Antioksidanlarla zenginleştirilmiş olan buğday tohumu cildi yaşlanmaya karşı korur ve kırışıklık oluşumunu da aza indirir.

Buğday tohumu yağı vücutta üretilmeyen fakat vücut için gerekli olan linoleik asit, palmitik, oleik asit ve stearik yap asitleri için çok iyi bir kaynak olarak bilinir. Bu yağ asitleri ise bağışıklık ve sinir sistemi fonksiyonlarının korunmasında ve hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynar.

Kullanımı

Buğday tohumu yağını çeşitli şekillerde kullanmanız mümkündür. Cilt bakımında kullanmak isterseniz banyodan sonra ve gece yatmadan önce başta kırışıklıklarınız ve kuruluğunuz görüldüğünde bölgeler olmak üzere cildin genelinde kullanmanız mümkün. Bir parça pamuğun üzerine 3 ila 4 damla buğday tohumu yağını damlanın. Buğday tohumu yağı taşıyıcı yağ olduğundan diğer yağlar ile inceltmenize gerek kalmaz. Ayrıca da cilt bakımında kullanılan uçucu yağları cildinize sürmeden önce buğday tohumu yağı ile inceltebilirsiniz.
Yağın kolesterolü düşürme etkisinden yararlanabilmeniz içinse salatalarda ve haşlanmış sebzelerde zeytinyağı gibi de kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ