Kadın Cilt Bakımı

Çatlaklar için Doğal Yağlar

Çatlaklar için Doğal Yağlar

Cilt çatlakları, cilt üstünde soluk renkli ve ince çizgiler olarak bilinir. Bu çatlaklar ise genel olarak karın bölgelerinde bulunur ve kolların üstlerinde, göğüs, kalça ve uyluk bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir. Kimi zamanlarda cilt çatlakları vücutta oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Hamilelik cilt çatlaklarında en büyük sebep olabilmektedir.

Ayrıca da ani kilo almanız ya da vermeniz, hızlı büyüme, ergenlik dönemleri, hormonal değişiklikler, genetik etkiler ya da stres gibi etkenler olduğu zaman da çatlak oluşumları olur.

Cilt gerildiği zaman cilde esnekliğini sağlayan kolajen lifleri bozulur ve kolajenin normal üretim döngüsü kesilerek hasar görür. Bu hasar ise cildin üstünde ince çizgilere neden olmaktadır. Kilo almak asıl çatlak neden değildir. Kilo almanızda ya da verdiğiniz de o sırada oluşan ve çeşitli hormonlarınızda görülen değişiklikler kolajen ve elastik liflerini etkilediğinden çatlak oluşur. Genler de bu süreçte büyük rol oynar.

Başlangıç olarak çatlaklar pembe ya da kırmızı renkte olur. Fakat bunlar zamanla cildin üzerinde ince, gümüş renkli bir çizgi belirir ve cilt çatlağı haline gelmektedir.

E Vitamini Yağı

Tokoferol adı verilen E vitamini, cilt çatlaklarını önleme de önemli derecede yardımcı olurlar. E vitamini yağında cildin esnekliğini arttırıp çatlaklar ile mücadelede önemli bir avantaj sağlamaktadır. Cildiniz esnek olduğu zaman ciltte çatlakların oluşumuna da yol açan doku yırtılmaları aza inmektedir.

Doku hasarı meydana gelen cilt çatlakları bir defa ortaya çıktığı zaman E vitamini yağı da büyük olasılıkla cildin görünümünü iyileştirme de pek önemli bir rolü olmayacaktır.

E vitamini yağını gergin kısımlara sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulamalısınız. Sıkı bir şekilde gerilmiş olan cildinize masaja başlamadan ilk önce başka malzemeler ekleyip yapacağınız karışımla E vitamini yağının iyileştirici özelliklerinin de arttırabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
Bölgesel uygulamalar da ise E vitamini yağıyla beraber kullanıldığı zaman kakao yağı nemlendirici özelliği ön plana çıkar. Kullanacağınız malzemeler, gotu yağı, kuşburnu yağı ve tatlı badem yağı.

Hint Yağı

Kırışıklıklarda, yaşlılık lekelerinde, benlerde, koyu lekelerde, ince çizgileriniz de ve sivilceleriniz de bir çok problemin tedavilerinde kullanılan Hint yağı, aynı zamanda da cilt çatlaklarınızdan kurtulmanız için yararlıdır.
Bir miktar hint yağını 5 ila 10 dakika dairesel hareketler ile nazik bir şekilde masaj yapıp cilt çatlaklarınızın olduğu bölgeye uygulamalısınız.

İnce pamuklu bir bezle bölgeyi sarıp, sıcak su dolu bir şeşe ya da ısıtma pedi kullanıp yarım saat etkilenen bölgenizi sıcak tutmalısınız.

Gözle görülür sonuçlar elde etmeniz içinde en az bir ay süre bu işlemi her gün uygulamalısınız.

Kakao Yağı

Kakao yağı ciltteki çatlakların tedavilerin çok etkilidir. Mükemmel doğal nemlendirici olan kakao yağı cildinizi besler ve cilt çatlaklarında görünürlüğünü azaltmaktadır.
Kakao yağını iki üç ay boyunca günde en az iki defa etkilenen bölgenize uygulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ