Kadın Cilt Bakımı

Egzama Çeşitleri

Egzama Çeşitleri

Çeşitli problemlerden dolayı oluşan ve deri üzerinde kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtiler ile görülen daha çoksa psikosomatik problemlere bağlı bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın başlıca özellikleri ise deri üzerinde oluşmuş olan kabarcık ve kızarıklıklardır. Egzama hastalığında akut, kronik, yaş ve kuru gibi türler bulunabilmektedir. Yaygın iltihaplı bir cilt hastalığı olan egzama birçok insanda yaz aylarında iyileşmeye başlamaktadır. Kış zamanında ise tekrardan ortaya çıkar. Bunun nedeni ise kış aylarında cildin nemsiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Kronik olan egzama ise sürekli kaşıntı ve döküntü görülür. Akut egzama da ise deride su dolu kabarcıklar oluşmaktadır. Birden fazla egzama çeşidi bulunur.

Egzama Çeşitleri

Kontakt Dermatit

Bu egzama çeşidi alerjik ve tahriş olarak ikiye ayrılmaktadır. Tahriş olan kontakt dermatit ezama deriyi tahriş edebilecek bir cisme dokunma sonucu meydana gelebilmektedir. Dokunulan cisim deride alerjik bir durum oluşturmakta ise bu da alerjik kontakt dermatit çeşidine dönebilmektedir. Tahriş eden egzama çeşidi ise ter, tükürük, aşırı sıcak, ağaç polenleri ve hayvan türlerinden de kaynaklanabilmektedir. Alerjik olarak görülen egzama da temizlikte kullanılan ürünlerden kaynakları oluşabilmektedir. Bazen vücut içinde kullanılan kremler, parfüm, losyonlar ve şampuanlarda da alerjik hastalıklara yol açabilmektedir.

Atopik Dermatit

Bu egzama türünde ise genel olarak saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıkları olan kişilerde görünmektedir. Bu egzama çeşidinde ise vücutta genel olarak diz, yüz ve boyun, dirsek gibi bölgelerde çıkmaktadır. Vücutta çıkabilen türler de olabilmektedir. En çok görülen egzama çeşidinden olan atopik egzama genel olarak iltihaplı ve kızarık bir şekilde görünür ve çok fazla kaşıntı olur. Bebeklerde ve çocuklarda da bu şekilde görülen ve ileri yaşlarda da tekrardan çıkabilmektedir. Atopik egzama genel olarak kafa derisi, vücut kıvrımları, yüz, eller ve ayaklarda görülür. Bu egzama, kimyasallar ve doğal olmayan giyeceklerin kullanılmasında da ortaya çıkabilir.

Seboreik Dermatit

Saçlı deride, kepeklenme, yağlanma, kaşıntı, sulanma ve pullanma şeklinde görülmektedir. Seboreik dermatit diğer çeşitlere göre tek farkı yağlı olmasıdır. Genel olarak kafa derisinde görülür. Fakat kafa derisinde enfeksiyon oluşmuş işe boyun bölgesinde, burun etrafı, yüz ve ense çizgilerinde de görülmesi mümkün olmaktadır. Bu egzama türü mantar hastalığından kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir.
Liken Simpleks Dermatit
Asabi insanlarda, ense, sırt, bilek ya da herhangi bir bölgede kuru, kabarık, kaşıntılı ve kırmızı plaklar halinde görülmektedir. Hasta sürekli aynı noktayı kaşır ya da ovar ise ortaya çıkan bir egzamadır. Sürekli kaşıntı halindeyse boyun arkası, bilekler, kasık ve ayak bileklerinde kalınlaşmış ve renksiz bir deri oluşur. Bu durum da kişi liken simpleks dermatit egzama hastalığına kesin olarak belirti olarak görmektedir. Genel olarak görülen bir çeşittir. Doktora başvurarak tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ