Kadın Cilt Bakımı

Eldeki Lekeler için Bitkisel Çözüm

Eldeki Lekeler için Bitkisel Çözüm

Güneşte tuttuğunuz elleriniz zaman içinde düz, kahverengi ya da siyah leke şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Ne kadar adını karaciğerden alsa da günümüzde bu tip lekeler karaciğer veya karaciğer fonksiyonları ile bir ilgisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu lekeler ciltte ağartıcı losyonlar ya da kremler ile tedavi edilebilmektedirler. Bundan dolayı da kullanılan bir çok çeşit ağartıcı losyon hidrokinon maddesini içermektedir. Hidrokinon bazı kişilerinde cildinde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

Eğer yaşınız 40’ın üstündeyse ve zamanınızın çoğunu güneş altında harcıyorsanız, elleriniz gibi cildinizin güneş gören bölgeleri de karaciğer ya da yaşlılık lekeleri denilen lekelerin oluşmasına başlaması mümkündür. Tıpkı günlük güneş kremi sürüp cildinizi koruduğunuz gibi ellerinize de aynı özeni göstermeniz gerekmektedir.

Ellerdeki Lekeler Tehlikeli Midir?

Ellerinizde oluşmuş olan lekeler bir tehlike arz etmemektedir. Fakat bu lekeler büyüyüp birde rengi daha çok koyulaşıyorsa ya da görünümü değişiyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Karaciğer lekeleri zararsız diyebiliriz fakat görünümleri estetik bir açıdan sizleri rahatsız edebilir. Durum bu şekildeyse bu lekelere çare olarak da önerilen bitkisel çözümlerimi deneyebilirsiniz.

Ellerdeki Lekelere Ne İyi Gelir?

Bir pamuklu çubuk veya bir parça pamuğun üzerine limon sıkıp ellerinizin üstüne her gün 2 defa sürebilirsiniz. Ellerinde bir kesik ya da yara varsa limon suyunu ellerinizi biraz fazla yakabilir. Bundan dolayı dikkatli olmanız gerekir. Limon suyunu elinize sürüp daha sonrasında ellerinizi kurumaya bırakın.
Karaciğer lekelerin de bulunan yere yoğurt sürüp 20 ila 30 dakika kadar bekletip daha sonrasında ellerinizi durulamalısınız. Yoğurtta yer alan laktik asit güneşten hasar gören cilt katmanlarını da ölü hücrelerden arındırmak için yardım eder.

Bir gazla bez veya pamuk yardımı ile karaciğer lekelerinin üstüne elma sirkesi sürmelisiniz. 30 dakika kadar kurumasını beklettikten sonra durulamayı ihmal etmeyin. Elma sirkesinin içindeki sülfür, ölü derinin ve lekelerin pul pul dökülmesine yardım eder. Organik elma sirkesi kullandığınıza emin olun ve dilerseniz aynı reçeteye soğan suyu katıp deneyin.

Blenderinizi kullanıp, patates ve soğandan bir hamur yapmalısınız. Hazırladığınız karışımı ellerinize sürün. Bu karışım doğal olarak renk ağartıcı görevi de üstlenir. Haftada bir iki defa bu işlemi uyguladığınız zaman ellerinizdeki koyu lekelerin ve yamaların azaldığını da göreceksiniz.
Akşam ve sabah günde 2 defa lekelerinizin üzerine hint yağı sürün.

2 çay kaşığı elma sirkesiyle 1 çay kaşığı portakal suyunu karıştırıp bir pamuk yardımı ile ellerinizde koyu lekelerin olduğun bölgenize sürün. Ayrıca da bu alanı bandajlamalısınız.
Bir karahindiba kökünü kırmalı ve öz suyunuz lekelerin olduğu yere sürün ve günde 2-3 defa bu işlemi uygulamalısınız.

Birkaç damla limon suyunu ve salatalık suyunu elinize sürün ve cildiniz bu suyu emince kadar bekletip ellerinizi durulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ