Kadın Cilt Bakımı

Fondöten Seçimi

Fondöten Seçimi

Makyaj yapmamızın temel kurallarından olan en önemlisi cilt renginize ve tipine uygun olan doğru fondöteni seçmenizdir. Cildinizde olan kusurları gizlemek, makyajınızın daha kalıcı olmasını sağlar. Pürüzsüz ve doğal bir görünüme kavuşabilmek için fondöten seçimini de doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.
Fondöten seçtiğiniz zaman güzelliğinizi vurgulamak, makyaj da istediğiniz etkiyi yaratmanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak dikkat etmeniz gereken önemli konu ten renginize uyumlu olup olmadığıdır ilk olarak bunu belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise cildinize uygun olan bir fondöteni bulacaksınız.

Cilt Tipinize Göre Fondöten Seçimi

Yağlı Ciltler için Fondöten


Yağ bazı olarak fondöten kullanmanız cildinizde kızarıklık, sivilce, siyah nokta gibi problemlere yol açabilmektedir. Yağlı cildiniz varsa yağsız fondötenleri tercih etmelisiniz. Bu tür fondötenlerin içerisinde bitkisel veya mineral yağlar bulunmamaktadır. Özellikle de sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için doğru bir seçenek olacaktır. Uygulaması çok kolaydır fakat su ve yağ bazlı fondötenlerin etkisi kadar iyi değildir.

Kuru Ciltler için Fondöten


Yağ bazlı fondötenler doğru seçiminiz olacaktır. Bu tip fondötenler içerisinde bitkisel ve minarel yağlar bulundrur. Cildiniz yağ dengesini koruyup uzun süre bozmadan kalabilmektedir. Genel olarak da krem form da üretilmektedir. Büyük makyaj süngerleri ile kullanımını oldukça basite indirebilirsiniz.

Normal Ciltler için Fondöten

Pudra bazlı fondötenler sizler için doğru seçim olacaktır. Bu fondötenlerin içinde sıkıştırılmış olan pudra sayesinde cildinize matlı kazandırmaktadır. Krem formunda üretilen bu fondötenler cilde sürülüp daha sonrasın koruyarak pudraya dönüşmektedir. Karma ciltlerde özellikle de T bölgesine yağlıdır ve parlama yapmaktadır. Pudra bazlı fondötenler ise T bölgesindeki yağlı görünümü de ortadan kaldırmaktadır.

Cilt Renginize Göre Fondöten Seçimi

Doğru fondöten rengini bulabilmeniz için öncelikle cilt renginizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Siz yanıltmayacak olan en doğru ışık ise gün ışığıdır. Spot lambaların altında cildiniz oldukça soluk görünebilmektedir. Gün ışığında cildiniz soluk ve açık renkli görünüyor ise porselen, pembe ve kırmızı görünüyor ise pembe, sarı ve altın renginde ise buğday, kahverengi gibi koyu renkler esmer olarak tanımlanabilmektedir.

Cilt renginizi doğru belirlemek içinse en önemli kısım bileğinizin iç kısmında bulunmaktadır. Fondöten alırken ilk denemenizi bileğin içerisinde iç kısmına sürerek yapmanız gerekmektedir. Gün ışığına çıkarak fondötenin nasıl durdurduğunu değerlendirebilir ve en doğru rengini bulabilmek için denemelere de devam edebilirsiniz. Genel hatları ile cilt renginizden bir ton açık veya bir ton koyu fondöten doğal görünüm sağlayacaktır. Cildinizin her noktasında renk dağılımları eşit olmamaktadır. Dengeli bir bütünlük yaratabilmek için aynı miktar da fondöteni yüz, boyun ve dekolte bölgelerinize de uygulamanız gerekmektedir. Sadece yüzünüze fondöten sürmeniz vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünmesi de sebep olabilmektedir. Bundan dolayı da makyajınızı yaparken boyun ve dekolte bölgenizede fondöten sürmeyi unutmamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ