Kadın Cilt Bakımı

Kil Maskesi Hangi Ciltlere Uygulanır

Kil Maskesi Hangi Ciltlere Uygulanır

Kil toprağın, yanardağlardan çıkmış olan tüf ve lafların, kayaların toz haline gelmesi ile oluşan ve içerisinde birden fazla mineral barındırmaktadır. Fakat kili sadece toprak olarak görmeyin. Toz haline getirilmiş olan toprakla kil birbirinden çok farklıdır. Kil de çok fazla şekilde mineral bulunur ve yapısal şekli de topraktan daha küçük parçacıklar halindedir.
Dünyada farklı bölgelerde farklı özellikler de ve renkler de bulunan kil özellikle rengi o bölgenin toprağının, kayalarının rengini ve volkanik bir bölge olup olmadığını belirlemektedir. Yüz maskesi şeklinde kullanılan pembe, beyaz, sarı, yeşil killer çeşitli bölgelerden toplanık içerdikleri minerallere göre değişebilmektedir.

Mineral bakımından da zengin olan kilin cilt bakımında kullanılması yeni değildir. Antik çağlardan günümüze kadar güzelleşmek için kullanılmaktadır.

Kimler Kil Maskesini Kullanabilir?

Kil maskesini daha çok yağlı ciltler kullanmaktadır. Çünkü kil maskesinin en önemli maddesi fazla yağı faydalı bir şekilde dengelemesidir. Bu anlamda da en güçlü etki yeşil kildedir. Kuru bir cilde sahipseniz yeşil kil asla kullanmamalısınız. Fakat diğer kil çeşitleri de özellikle beyaz kil yağlı olmayan ciltlere önerilir.

Kil maskesini tüm yüzünüze yapmanıza gerekmiyor. Sadece T bölgeniz yağlanıyorsa kil maskesini o bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kil maskesinin kullanıp kullanmamak da size kalmış bir durumdur. Deneme ve yanılma yoluyla kilin size iyi gelip gelmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Cilt Bakımın da Kullanılan Kil Türleri

Farklı kil türleri farklı ciltlere faydalı olmaktadır. En sık kullanılanlar ise bentonit kil (beyaz kil) ve yeşil kildir. Gelin bunların içeriklerine bir göz atalım.

Bentonit Kil

En etkili killerdendir. Bentonit kili sivilceler karşı çok faydalı ve sivilceler yüzünden tahriş olan cildi de iyileştirmektedir. Egzama, sedef nedeni ile tahriş olan cildinizi sakinleştirebilmeniz içinde kullanılan bentonit cildinize faydalı mineraller sokmaktadır.

Yeşil Kil

Aşırı yağlı ciltlere sahip olan kişilere önerilmektedir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve silika gibi cilt içerisinde önemli mineraller bulundurmaktadır. İyileştirici etkisiyle sivilceler normalden daha kısa bir süre de geçer.
Kil Maskesini Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Yağlı bir cilde sahipseniz kil maskesini hafta da 1 en fazla ise 2 defa kullanın. Kuru ve az yağlı bir cildiniz var ayda 2 ila 3 defa kullanın.

Kil maskesini yüzünüze uyguladığınız zaman çok kurutmaması ve cildinizi tahriş etmemesi içinde 10 dakikadan fazla tutmayın. Bazı yerlerde kil maskesini kuruyana kadar bekletin demektedir. Fakat kil maskesi tamamen kuruduğunda cildi tahriş edebilmektedir. Maske sonrasında da hiç istemediğiniz kızarıklıklar olabilir.

Satın almış olduğunuz kile metal eşya değdirmemelisiniz. Çatal, kaşık ya da metal kaplar kilin etkisini azaltmaktadır. Maskeyi hazırlarken de plastik ya da tahta karıştırıcıdan yana tercihinizi yapmalısınız.

Artan malzemeleri ise çöpe atmanız gerekmemektedir. Çünkü kil maskesini 3 ila 4 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ