Kadın Cilt Bakımı

Pudra Nasıl Sürülür

Pudra Nasıl Sürülür

Pudra, çoğu kişi de makyajın vazgeçilmez ürünlerinden biri olmaktadır. Bu yazımızda da pudrayı anlatacağım.

Pudra Nedir?

Pudra, cildinizi pürüzsüz göstermek, kırışıklıklarınızı ve cildinizdeki kusurları gizlemek, teninizi matlaştırma, makyajı yüzünüze sabitleme amacı ile yüze sürülen hoş kokulu ve toz bir makyaj üründür.

Pudra Ne İşe Yarar?

Pudra makyajı sabitlemek ve matlaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. Pudra sürülen alan pürüzsüz cilt olur, parlaklık alınır ve makyajın da uzun süre dayanmasına yardımcı olmaktadır.
Pudra, cildinize sürülen nemlendirici, kapatıcı ve fondötenin cildinizdeki kalıcılığını arttırmaktadır. Pudra kullandığınız zaman makyajınızı sürekli tazelemeniz gerekir. Cilt tipiniz yağlı ise pudra kullanımı ile cildinizin daha parlak görünmesini de engelleyebilirsiniz.

Pudra Nasıl Kullanılır?

İlk olarak cildinize yakın bir renk olan pudra satın alın. Pudra cildinize tek başına sürülmesi gerekiyorsa ilk olarak nemlendirici sürüp cildiniz nemlendirilmelidir. Fakat pudra fondöten üstüne uygulanacaksa pudranın son derece hafif bir şekilde sürülmelidir.

Toz Pudra Nasıl Sürülür?

Toz pudra cildinize süngerle uygulanmalıdır. Fondöten sürülüp daha sonrasında pudra kullanacaksanız ilk yanaklara ve daha sonrasında da T bölgesine olmak şartıyla tüm yüze ve boyun bölgelerine uygulanmaktadır.

Kompakt Pudra Nasıl Sürülür?

Kompakt pudra ise pudra fırçasıyla sürülmelidir. Bunun içinde kompakt fırçaya batırılıp fırçanın üstündeki fazlalıkları giderebilmek için fırça sallanmalıdır. Ardından da çok hızlı hareketler ile fondöten uygulanan yüzünüze sağa sola, yukarı aşağı dağıtma şeklinde gerçekleştirilmelidir.

Pudra Çeşitleri Nelerdir?

 

Günümüzde kozmetiklerde iki çeşit pudra satılır. Toz pudra ve kompakt pudradır. Toz pudralar talk pudralarına benzemektedir. Sıkılaştırılmış olan pudralar ise daha yoğun renkli ve daha fazla bir katıdır. Sıkılaştırılmış pudra fondöten yerine de kullanılmaktadır.

Sıkılaştırılmış pudralar daha kapatıcı özellikte olduğundan fondötenin yerine kullanılır. Rengi oldukça geniş, basınç altında sıkılaşmış ya da fırınlanmış ürünlere denir. Toz pudralar da ise daha çok ten makyajını sabitleyebilmek amaçlı kullanılan, parlama önleyici ve sıkıştırılmış olan pudralara göre daha hafiftir.

Pudra Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pudra kullanımı rahatlığı ve kolaylığı dışında, seçiminde de oldukça hassaslık sağlamaktadır. Yukarıda ayrıntılı anlattık fakat bir daha üzerinden geçmek istiyorum. Pudra seçimini ten renginize uygun bir şekilde belirlemeniz, cildinizi daha parlak ve pürüzsüz bir şekilde görünmesini sağlayacaktır.

Pudra seçiminde ilk olarak cilt tipinizi öğreneceksiniz. Pudranın kullanım sürelerine de dikkat etmeniz de gerekmektedir. Bir pudrayı 2.5 yıl kadar kullanabiliyorken, kompakt pudraları daha kısa sürelerde kullanmanız gerekir.

Pudraya az miktarlarda fondöten karıştırırsanız gözaltı torbalarınızı veya morluklarınızı gizleyebilirsiniz. Pudrayı sadece fırçayla uygulayacaksanız fırçanın kılları sık, yumuşak ve uzun olmalıdır. Pudrayı seçerken ten renginiz  de zorlanıyorsanız, şeffaf pudraları tercih edin. Cildinizde parlak bir görünüm kazanabilmek için tercihinizi daha çok parlak ve bronz özelliklerde olan pudralardan da tercih edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ