Kadın Cilt Bakımı

Siğil Tedavisi

Siğil Tedavisi

Siğiller genel olarak ten rengi dokunmakla pürtüklü ve sert oluşumlar olarak bilinirler. Fakat koyu renkli, düz ve yumuşak bir şekilde de olabilmektedirler. Siğillerin görünümü yerleştiği yere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Siğil Neden Oluşur?

Siğil derinin üzerinde bir viral enfeksiyon sonucu ortaya çıkan selim tümörleri olarak bilinirler. Siğillere sebep olan virüsler human papilloma virüs olarak da adlandırılabilmektedir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

 • Genel Siğilleri
 • Ayak Tabanı Siğilleri
 • Düz Siğiller

Genel Siğiller Nedir?

Vücudun her yerinde çıkabilmektedir. En çok ise el parmakları, tırnak çevrelerinde ve el üzerinde gelişmektedir. Çoğunlukla da derinin tahriş olduğu alanlarda örnek olarak tırnak yeme ve tırnak etlerini koparılan alanlarda gelişir.

Ayak Tabanı Siğilleri Nedir?

Genel siğillerden farklı olmasının tek nedeni çıkıntılı olmamalarıdır. Yürüme basıncıyla derinin içine doğru girerler. Ayak tabanı siğilleri nasırlar ile karıştırılır. Nasır gibi ağrılı ve sert olabilmektedirler. Kümeler halinde oldukları zaman da mozaik siğil olarak isimlendirilir.

Düz Siğiller Nedir?

Küçük ve daha düz şekildedirler. Sayıları çok olabilmektedirler. Her yerde görebilirsiniz. Düz siğiller en çok yüzde çıkmaktadırlar. Erkeklerde ise sakal bölgelerinde kadınlarda da bacaklar da görülür. Tıraş sonucu tahriş sayılarını da arttırma etkisi vardır.

Siğiller Nasıl Bulaşır?

Siğiller kişiden kişiye temas ya da ortak kullanım alanlarıyla yada eşyalardan bulaşabilmektedir. İlk temastan sonra siğil ortaya çıkana kadar süresi ayları bulabilmektedir. Yine de el, ayak ve düz siğillerin bulaşması çok düşüktür.

Siğil Tedavileri Nelerdir?

Ağız yolu ile bir A vitamini olan isotretinoin maddesi düz siğillere verilir. Bunun dışında ise bağışıklığı arttıran omega-3, çinko, beta glucan gibi besin destekleri de tedavileri güçlendirmek adına kullanılabilir.
Siğillerde sürülüp kullanılan ilaçlar siğili eritip cildin bağışıklığı arttırıp daha etkili olmaktadırlar. Kullanılan ilaçlar da en az 6 ila 8 hafta kullanılıp karar verilmektedir.

 • Soyucu asidik losyon ve kremler
 • Cantharidin
 • Podophyllin
 • 5-Flouroracil Krem
 • Imiquimod
 • Formaldehid

Siğillerde ilaçlar fayda etmediği zaman ya da kısa sürede sonuç alınmak isteniliyorsa daha özel işlemler yapılmaktadır.

 • Elektrocerrahi
 • Kryoterapi
 • Lazer

Tekrar Eden Siğiller Ne Gibi Bir Sorundan Kaynaklanmaktadır?

 

Bazen eski olan siğil gittikten sonra hemen yenisi çıkmaktadır. Bunun olması normaldir çünkü tedaviden önce eski siğil etrafa yayılmış olabilmektedir. Bu anne olan siğilin, bebek siğil doğurması ile benzetilebilmektedir. Bunu engellemek içinde en iyi yol virüs dağılmadan önce siğilleri yok etmektir.

Siğiller Okutarak Geçer mi?

 

Pek çok kültüre bakıldığı zaman siğillere değişik yöresel işlemler uygulanır. Bazen özellikle de çocuklarda başarılı olunmaktadır. Bunun nedeni ise yapılan işleme olan inanç bağışıklığı harekete geçirip siğil mikrobunu yok eder.

Siğiller Tedavi Edilmeli midir?

Çocuklar da çıkan siğiller tedavi edilmeden de aylar ya da seneler içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Fakat yine de siğiller ağrılı ve hızla çoğalma gösteriyor ise mutlaka tedavi edilmelidirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ