Kadın Cilt Bakımı

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır ?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır ?

Topuk Bakımı Yapmanın Püf Noktaları

Topuklarımızda meydana gelen çatlaklar sağlığımız açısından ve estetik görünümden bakıldığında hoş olmayan bir duruma neden olmaktadır. Her ayağın mutlaka bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Gün içinde saatlerce üzerinde durduğunuz ve ayakkabılarınızın içerisinde havasız kalan ayaklarınızın bakım oldukça çok önemlidir. Düzenli olarak da bakımı yapılmayan ayaklarda kuruluk sorunları, topuk çatlakları ve nasırlar görülebilmektedir.

Çatlaklar ayağınızda aşırı kuruluğa kadar varabilecek en son noktadır. Kuruyan cilt ise esnekliğini kaybetmektedir. Ciltte ilk olarak hafif çatlaklar görülür ve daha sonrasında bu hafif çatlaklar daha çok ağrı yapan çatlaklara dönüşebilir. Önlem alınmadığı zamanlar da ise enfeksiyona kadar gidebilmektedir. Nasırda ise cildin sürtünme ya da baskı sebebi ile belli bir bölgede tahriş hissedildiği zaman, kalınlaşıp o bölgeyi koruma alması nedeniyle oluşmaktadır. Sürtünme ve baskı devam ettiği zaman nasırın altında oluşan deri hücreleri iltihaplanır ağrı ve rahatsızlık oluşabilir. Yüzümüz ve ellerimize ne kadar bakıp önem veriyorsak aynı şekilde de ayak bakımını da düzenli bir şekilde yapmalıyız.

Çok kuruyan ayaklar da zamanla ağrılar başlar ve bu şekilde genellikle yaşları ilerlemiş kişilerde ve işlerinin sürekli ayakta durması gereken kişilerde görülmektedir. Yaş ve iş etkenlerinin dışında soğuk havalar ya da bir takım rahatsızlıklar da topuklar da çatlak oluşumuna yol açar.

Topuk Bakımında Bitkisel Sarı Kantaron Otu

Aynı safa çiçeğinden elde edilen bu krem, yağ veya sarı kantaron yağı cildi yenileme de oldukça çok iyidir. Ayrıca da topuklara çok iyi gelmektedir. Topuklarınızı zeytinyağıyla masaj yapıp daha sonrasında galoş giyip ve yaklaşık 2 saat beklettikten sonra aynı işlemi gece yaparak galoş ile uyuyun. 1 çorba kaşığı limon, 1 çorba kaşığı gliserini karıştırarak ayağınıza sürebilirsiniz.

Topuk Çatlaklarını Önlemek için Yapılacaklar

Düzenli bir şekilde çorap giyin. Yaz aylarında çorap giymiyorsanız uyumadan önce mutlaka topuklarınızı vazelin ile nemlendirin.
Ayakta sürekli kalanlar ve ayakkabı giyenler bu sorun ile daha fazla karşılaşmaktadırlar. Evde olduğunuz zamanlarda deniz tuzu ve su karışımını yapın ayaklarınızı o şekilde dinlendirin.

Topuk Çatlakları Nasıl Yok Edilir?

  • Her duşa girip çıktığınız zaman ponzo taşı ile yumuşak hareketler ile ölü derileri temizlemelisiniz. Çatlak bölgeleri de içerisinde E vitamini ve jojoba yağı olan ayak kremleri ile gün boyu sürekli kremlemelisiniz.
  • Çatlaklarınız kayboluncaya kadar sürekli çorak ve kapalı ayakkabı giyebilirsiniz.
    Gece yatarken de topuklarınızı ezilmiş olan bir aspirinle karıştırdığınız vazelini sürüp çorabınızı giyin. Bu probleminizi çözecektir fakat uzun süreli kullanırsanız topuklarınızda sararmalar görebilirsiniz.
  • Soğuk suyun içerisinde elma sirkesi koyarak yarım saat bekletin.
  • Gül losyonuyla ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Yöntem

Leğeni ılık suyla ve sabunla doldurun. Ayaklarınızı sabunlu karışıma sokup 20 dakika bekletin. Topuklarınızdaki çatlaklar yumuşayınca çıkarabilirsiniz. Bu esnada da sünger taşını kullanmamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ