Kadın Cilt Bakımı

Yoğurt ve Limon Maskesi

Yoğurt ve Limon Maskesi

Cildinizde özellikle de yüz bölgenizde tahriş, sivilce, iltihap, kızarıklık gibi problemler için evde hazırlayabileceğiniz ve sık kullanılan limon ve yoğurdu bilirsiniz. Limon suyu genel olarak leke ve izlerin tedavilerin etkilidir.
Yoğurt ise gözeneklerinizi küçültüp cildi daha da sıkılaştırır. İçinde yoğurt ve limon olan birden fazla maske bulabilirsiniz.

Yoğurt ve Limon Maskesi

Malzemeler

  • 1 Çorba Kaşığı Yoğurt
  • 1 Çay Kaşığı Limon

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yoğurt ve limon suyunu bir kabın içinde iyice karıştırın. Karışımı ise yüzünüze uygulayıp 20 dakika bekletip 20 dakika sonra ılık su ile yıkayıp durulamalısınız. Bu maskeyi de gün aşırı olarak kullandığınız zaman sivilcelerden ve sivilce izlerini geçirirken elastik ve yumuşak bir cilde de sahip olmanız mümkündür. Limonun içerisinde bulunan asitler göz yakacağından maskeyi uygularken göz ve göz çevrenizi koruyun. Ayrıca da limon suyu cildinizi güneş ışınlarına duyarlı bir hale getireceğinden maskeyi uygulayıp daha sonrasında ise güneşe çıkmayın. Bundan dolayı maskeyi gece uygulayın.

Yağlı cilde sahip olan kişiler bal da ekleyebilirler. Bu maskeye ise bal ekleyip siyah noktaların tedavilerinde kullanılabilmektedir.

Maskeye bir çay kaşığı karbonat ekleyip peeling etkisi yaratabilirsiniz.

Aynı maske ile limonunuz yoksa portakal da ekleyebilirsiniz. Limon kadar etkili değil fakat gene de işinizi görecektir. Cildinize yenilenme hissi verir.

Maskeyi tüm yüzünüze uygulayıp önce az bir noktaya deneyim alerjiniz olup olmadığını öğrenin.

Yoğurt ve Limon Maskesi Kullanıcıların Yorumları

  • Yoğurt ve limon maskesinin içerisine karbonat ekleyerek uygulayan kişiler bu maskeyi daha çok tavsiye etmektedirler.
  • Kullanan kişiler genel olarak yüzünde hoşlarına giden bir yumuşama elde olduğunu söylemektedir.
  • Bu maskenin faydasını görerek aylarca kullanan kişiler olduğunu söylemekteler.
  • Maskeyi düzenli bir şekilde uygulayan kişiler faydasını gördüğünü söylemektedirler.
  • Maskeyi gündüz uygulamamanız güneş ışınlarının etkisinden koruyacaktır.
  • Siyah noktalar için kullanan kişiler gerçekten de yararlı olduğunu söylemektedir.

Limonun Faydaları

Limonun içerisinde bulunan C vitamini ve Alfa Hidroksi asitleri oldukça yararlıdır. Bu iki bileşen de cildi onarıp iyileştirici özellik göstermektedir. Sadece limon bile akne ve akne izlerini geçirebilmektedir. Limonun içerisinde bulunan Alfa Hidroksi asit ölü hücreleri hızlıca dışarı atarak izlerin ortadan kaybolmasını sağlar. İçindeki asitlik oranı çok yüksek olduğundan teninize sürdüğünüz zaman ten renginizi açar ve elastikiyetini de arttırmaktadır.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt bol miktar da laktik asit içermektedir. Araştırmalar da ise laktik asit ölü hücrelerin atılmasında oldukça yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirdiği de söylenmektedir. İçindeki çinko ise cildin temizlenmesinde, leke ve sivilcelerin de giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Yoğurt kullandığınız maskelerin tümünde cildi parlatıcı ve yumuşatıcı bir etkisi bulunur. Yoğurt kullandıktan sonra cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Eğer kızarma ya da başka belirtileriniz olursa birazcık ara vermeyi ihmal etmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ